Nepotrební

Autor: Adriana Paulovčinová | 9.12.2015 o 10:39 | Karma článku: 10,92 | Prečítané:  160x

Začalo to pred pár rokmi. Najskôr prepustili kolegu Miša. Znižovanie stavu. Vzdelaný to človek, v najlepších rokoch. Možno občas trošku frflal, no s rozpočtom vedel narábať majstrovsky.

Začalo to pred pár rokmi. Najskôr prepustili kolegu Miša. Znižovanie stavu. Vzdelaný to človek, v najlepších rokoch. Možno občas trošku frflal, ale s rozpočtom vedel narábať majstrovsky. Mesiace strávil zaregistrovaný na Úrade práce až si našiel prácu ako predavač v obchode. Niečo predsa robiť musí, do dôchodku ešte pár rokov.

Peter sa tiež stal nepotrebným. Vzdelaný to človek, v najlepších rokoch. Hľadá prácu a nedarí sa mu nájsť. Po pohovore v poslednom kole mu asistentka nesmelo zavolala a oznámila "Mrzí ma to, ale náš pán riaditeľ sa rozhodol pre mladšieho". Roky manažérskych skúseností, ovláda plynulo dva svetové jazyky.

Prepustenie mojej mamy prišlo neočakávane. Nový šéf sa rozhodol pre radikálne zmeny vo firme. Po desiatich rokoch záslužnej práce jej ani nepodali ruku. Vzdelaná to žena, v najlepších rokoch. Snažila sa to niesť statočne. Plakali sme obe. Nasledovali žiadosti o zamestnanie, zháňanie práce cez známych, priateľov či bývalých kolegov, podnikateľské kurzy... Zatiaľ neúspešne.

Je mi smutno. Ťaží ma na duši a neviem ako pomôcť. Momentálne žijem v zahraničí a v každom telefonáte či emaily cítim jej bolesť. Bolesť z pocitu nepotrebnosti. Myslí si, že ma oklame predstieranou bezstarostnosťou, no ja som už dosť veľká. Moja mama je úžasná žena a za svoju skoro 30 ročnú kariéru novinárky už pomohla stovkám ľudí nielen prostredníctvom publicistických relácií. Zaučila množstvo mladých redaktorov, ktorí dodnes s láskou spomínajú na jej pevnú ruku a cepovanie. Dnes berú ocenenia za svoju prácu. Nenarodila sa s tabletom v kolíske, no počítač, internet či sociálne siete ovláda brilantne. Ženie ju túžba sa vzdelávať a v ničom nezaostávať. Nemá problém ani s manuálnou prácou, je fit. Číta noviny, časopisy, absolvuje webináre, kurzy o web dizajne...

Ako je možné, že si takýto múdri a rozhľadení ľudia nevedia na Slovensku nájsť prácu? Že zamestnávatelia uprednostnia mladosť pred šedinami a skúsenosťou? Veď oni chcú pracovať. Majú pred sebou ešte veľa rokov. Takíto zamestnanci sú práve tí najloajálnejší. Chcú odovzdávať vedomosti ďalej a zároveň sa učiť nové veci!

Žijem v zahraničí a tu sa život s dôchodkovým vekom ani zďaleka nekončí. Môj učiteľ v škole má 74 rokov. Vyzerá a myslí mu to fantasticky. Nehovoriac o tom, že jeho prednášky sú zaujímavé. Veľa diskutujeme a nemusíme len mechanicky opisovať teóriu z projektorov. V práci mi členovia nášho klubu denno denne dokazujú, že 50, 60 či 70+ rokov je brnkačka. Drvivá väčšina z nich stále pracuje, či už na plný alebo polovičný úväzok, a udržiava sa v kondícii.

Pocit nepotrebnosti je spolu s osamelosťou snáď ten najhorší na svete. Človek stráca zmysel života a potrebuje veľmi silnú vôľu alebo priateľov a rodinu okolo seba aby ho povzbudili. Prosím, nehádžte generáciu 50+ do starého železa. Veď oni sú super a máme sa čo od nich učiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odhalila kauzu slovenského predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala momentálne najznámejšia slovenská whistleblowerka, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bude padať ďalej

V Prešove bude Smer v najhoršej kondícii.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.


Už ste čítali?